سونی اریکسون W890 : - data fair
1386/10/25

سونی اریکسون W890 :

مدل W890 سونی اریکسون یک گوشی بسیار باریک است که دارای ویژگی های پیشرفته ای مانند محل کارت حافظه M2 تا 2GB ، دوربین 3.2 مگاپیکسل و ... است . این گوشی زیبا و جذاب توجه دوستداران موسیقی و بخصوص کاربران جوان را جلب کرده می کند و از جدیدترین امکانات گوشی واکمن برخوردار است .

مزایا :

• طراحی بسیار باریک با ساختار مقاوم
• پشتیبانی از چهار باند GSM-HSDPA ، EDGE ، HSCSD ، بلوتوث با A2DP
• نرم افزارهایی مانند جستجوی هوشمند و مدیریت پیام
• واکمن 3.0 با تشخیص دهنده حالت و ویژگی Track ID , SenseMe
• Access NetFront 3.4 با مکان نمای ماوس و جستجو در صفحه
• دوربین 3.2 مگاپیکسل با منوی CyberShot2.0
• مرورگر سریع تصاویر
• رادیو FM با RDS
• محل کارت حافظه M2 ( حداکثر 2GB )
• مکانیسم جدید برای درب باتری
• قاب گوشی اثر انگشت را نشان نمی دهد

معایب :

• فقط 26 MB از حافظه داخلی در اختیار کاربر است
• دوربین کانون اتوماتیک و فلش ندارد
• فقط در وضوح QVGA در 15 fps فیلمبرداری می کند
• پوسته ای برای نرم افزار واکمن وجود ندارد

طراحی :

مدل سونی اریکسون W890 در سه نسخه رنگ مشکی ، قهوه ای و نقره ای تولید شده است . ابعاد گوشی ۱٠۴ x ۴۶.۵ x ٩.٩ میلی متر و وزن آن 78 گرم است .

کلید اختصاصی واکمن در طرف چپ گوشی وجود دارد که به رنگ طلایی است . FastPort که برای وصل کردن هدست ، شارژر و کابل USB استفاده می شود در همین قسمت قرار دارد . این پورت دارای پوشش محافظ نیست و تناسب زیادی با طراحی دستگاه ندارد . دکمه کوچکی که دارای نماد قفل است درست بالای کلید واکمن مشاهده می شود .

همین طراحی بطور قرینه در طرف راست گوشی نیز وجود دارد و از این دو کلید برای باز کردن و قفل نمودن درب باتری استفاده می شود . کلید دوربین و کلید ولوم در طرف راست گوشی قرار دارد که در زمان گرفتن عکس و فیلمبرداری از آن برای زوم بکار گرفته می شود .

کلید کوچک روشن / خاموش در بالای گوشی وجود دارد . در قسمت پایین گوشی فقط لوگوی واکمن مشاهده می شود . قاب پشت گوشی از مواد پلاستیکی ساخته شده است که دارای نمای فلزی است .

لنز دوربین 3.2 مگاپیکسل ، بلندگو و لوگوی سونی اریکسون و واکمن در قسمت بالای قاب پشت گوشی وجود دارد . محل بند گوشی در قسمت پایین قاب پشت قرار دارد . یک مستطیل کوچک با منشور رنگ های مختلف روی درب باتری مشاهده می شود که مدل گوشی روی آن حک شده است .

لوگوی M2 درست زیر FastPort وجود دارد که نشان دهنده محل کارت حافظه است و پس از برداشتن قاب پشت گوشی می توان به کارت حافظه دسترسی پیدا کرد . در این گوشی مکانیسم جدیدی برای باز کردن و قفل نمودن درب باتری وجود دارد و این کار را با استفاده از دو دکمه کوچک که بطور متقارن در دو طرف گوشی قرار دارند انجام می شود . برای باز کردن قفل باید این دو دکمه را بطرف بالا فشار داد . باتری گوشی از نوع BST-33Li-Poly با توان 950 mAh است که در حالت Stand by حداکثر 360 ساعت و در مکالمه مداوم تا 9.5 ساعت دوام می آورد . به نقل از سازنده گوشی ، باتری آن در زمان پخش مداوم موسیقی تا 20 ساعت دوام می آورد .

محل کارت حافظه زیر درب باتری و محل سیم کارت زیر محفظه باتری است . وارد کردن سیم کارت و جابجایی آن نسبتا ساده است. محل قرار گیری سیم کارت شبیه گوشی W880 است . در دست گرفتن گوشی بسیار راحت است و ساختار آن بقدر کافی مقاوم است .

صفحه نمایش:

صفحه نمایش 2 اینچ TFT دارای وضوح QVGA است که 256K رنگ را نشان می دهد . صفحه نمایش از روشنایی و کانتراست خوبی برخوردار است . دوربین ثانویه کوچک برای مکالمه تصویری بالای صفحه نمایش در امتداد خروجی صدای دستگاه وجود دارد که آرم طلایی واکمن این مجموعه را کامل می کند .

صفحه کلید:

 طراحی صفحه کلید در قاب جلوی گوشی چندان مناسب نیست اما با اینحال دکمه های کاراکتری کوچک خیلی راحت تر از آنچه هستند که بنظر می رسند . کلیدهای حرکتی زیر صفحه نمایش قرار گرفته اند که به صورت سه دایره می باشند و کلید حرکتی چهار جهتی در وسط آنها مشاهده می شود . نیم دایره سمت چپ دارای یک SoftKey ، کلید تماس و کلید منوی Activity است در حالی که نیم دایره راست دارای SoftKey دیگر ، کلید پایان تماس و کلید C می باشد . کلیدهای تماس طلایی هستند و کمی از کلیدهای اطراف خود برآمده تر می باشند تا دسترسی به آنها آسان تر شود و به اشتباه فشار داده نشوند . قسمت میانی کلید حرکتی نیز به رنگ طلایی است و علاوه بر تایید انتخاب ها بعنوان کلید Play / Stop واکمن نیز استفاده می شود .

SoftKey های این مدل در نرم افزارهای مختلف ویژگی های متفاوتی را اجرا می کنند . کاربران باهوش سونی اریکسون متوجه تغییر محل کلیدهای SoftKey می شوند . در سایر گوشی های سونی اریکسون ، کلید نرم افزاری More در طرف راست قرار دارد در حالی که در این مدل Options نام گرفته و به کلید SoftKey چپ مربوط می شود . کلید Back وجود ندارد و اکنون با SoftKey راست جایگزین شده است . صفحه کلید کاراکتری W890 متفاوت از مدل W880 است و در آن از کلیدهای بسیار باریک استفاده نشده است . تایپ کردن با این کلیدها بسیار آسان است . کلیدهای ستون میانی در دو طرف دارای شکاف کوچکی هستند که موجب سهولت استفاده از آنها می شود . کلیدها بخوبی واکنش می دهند . نور زمینه صفحه کلید از شدت کافی برخوردار است. جالب اینجاست که کلید حرکتی مانند سایر گوشی های واکمن در حالت پخش موسیقی نور زمینه نارنجی ندارد .

ساختار منو :

ساختار منو در W890 مانند سایر گوشی های سونی اریکسون بصورت یک منوی شیک است که چند ویژگی جالب و جدید را نیز معرفی می کند . ویژگی های جدید در این گوشی شامل پشتیبانی از Media Center پیشرفته و Flash Lite 2 و واکمن 3 با ویژگی SensMe است . متاسفانه در این مدل امکان چرخش اتوماتیک جهت صفحه وجود ندارد . گوشی های سونی اریکسون در رقابت از مدل های سری 40 نوکیا سبقت گرفته اند و تنها استثنا ویژگی منحصر بفرد صفحه نمایش Stand by فعال در نوکیا است . W980 دارای حالت اختصاصی Flight ( هواپیما ) است که در زمان روشن کردن گوشی گزینه ای در اختیار شما قرار می گیرد تا دستگاه را مستقیما در این حالت فعال کنید .

گوشی فقط در صورت وارد کردن سیم کارت در حالت Flight کار می کند . صفحه نمایش در حالت Stand by فعال اطلاعاتی در مورد سیگنال شبکه ، میزان باتری ، زمان و تاریخ فعلی و زمان اجرای آلارم بعدی را نشان می دهد . کاربر می تواند برای هر یک از چهار جهت کلید حرکتی یک ویژگی یا نرم افزار مورد نظر را تعیین کند. منوی اصلی به صورت یک ماتریس ۴ x ۳ از آیکن های انیمیشن است که با فشار دادن کلید کاراکتری مربوطه مستقیم می توان به آن دسترسی پیدا کرد . تمامی زیر منوها بصورت لیست هستند که آیکن های کوچکی در طرف چپ آنها وجود دارد .

تمامی زیر منوها و نرم افزارها از سرعت کافی برخوردار می باشند . این گوشی از تم های Flash Lite پشتیبانی می کند . منوی معروف Activity امکان دسترسی سریع به ویژگی های انتخابی را فراهم می نماید. نوار نرم افزارهای در حال اجرا امکان اجرای همزمان چند نرم افزار را ممکن می سازد . ویژگی دیگری که ابتدا در K850 مشاهده شد این است که در زمان دریافت فایل ها از طریق بلوتوث ، کادر مکالمه بصورت Minimize در می آید و از طریق نوار نرم افزارهای در حال اجرا ، پنجره مورد نظر را باز می کند . اگرچه در زمان ارسال فایل از طریق بلوتوث چنین نیست . منوی Activity امکان دسترسی سریع به رویدادهای اخیر ، منوی وب و نوار My ShortCuts را فراهم می کند که لیست آن توسط کاربر قابل تنظیم است .

تماس و دفترچه تلفن :

دفترچه تلفن حداکثر 1000 مخاطب و 7000 شماره تلفن را ذخیره می کند . منوی دفترچه تلفن از طرح سه SoftKey استفاده می کند و کاربر در منوی مخاطبین با استفاده از SoftKey میانی می تواند بطور مستقیم به اطلاعات هر یک از مخاطبین دسترسی پیدا کند . کلید More به Option تغییر نام داده است و در اینجا در طرف چپ قرار دارد در حالی که در مدل های قبلی در طرف راست وجود داشت . سومین SoftKey به ویژگی back مربوط می شود .

کاربرد دیگر SoftKey میانی گزینه Send Message است که فقط در صورت باز بودن اطلاعات یک مخاطب و انتخاب شماره موجود می شود . ویژگی جستجوی هوشمند یا Smart Search نیز وجود دارد که با شروع تایپ ارقام در صفحه نمایش Stand by تمامی مخلاطبین موجود در دفترچه تلفن را لیست می کند . موتور جستجو ترکیبات حروف را در اسامی و شماره های تایپ شده در صفحه نمایش Stand by را در شماره تلفن های موجود جستجو می کند . در صورت عدم نیاز می توان این ویژگی را غیر فعال کرد .

گزینه Send all Contacts ( ارسال تمامی مخاطبین ) کل دفترچه تلفن را به یک گوشی سونی اریکسون دیگر انتقال می دهد . شماره موجود در سیم کارت و یا شماره های ذخیره شده در دفترچه تلفن را می توان به عنوان پیش فرض برای دفترچه تلفن انتخاب کرد . امکان مشاهده همزمان این دو لیست وجود ندارد . گزینه ای وجود دارد که به کاربر امکان می دهد شماره جدید ذخیره شده در حافظه تلفن را بطور اتوماتیک در سیم کارت ذخیره کند . مخاطبین را می توان براساس اسم کوچک و اسم فامیل مرتب کرد و با تایپ کردن تدریجی نام مورد نظر در آنها جستجو نمود . در زمان اضافه کردن یک مخاطب جدید ، 7 مورد برای شماره تلفن وجود دارد که در واقع نخستین نوار از زمینه ها برای مخاطب جدید را تشکیل می دهد .

دومین زمینه برای آدرس های وب و ایمیل است . زمینه سوم برای تعیین عکس و زنگ شخصی و یک فرمان صوتی است . زمینه چهارم برای عنوان ، کمپانی ، خیابان ، شهر ، کدپستی و اطلاعات مربوط به کشور می باشد . پنجمین و آخرین نوار نیز برای اطلاعات اضافی و تاریخ تولد است . در زمان اضافه کردن تاریخ تولد ، تلفن می تواند آن را به تقویم اضافه کند و یک یاددآوری برای آن قرار بدهد .

Log تماس به چهار نوار مختلف تقسیم می شود که شامل تماس های نا موفق ، ارسالی ، دریافتی و همه تماس ها است . در Log تماس حداکثر 30 مورد ثبت می شود که بین نوارهای جداگانه تقسیم می شود . اگر چند بار با یک مخاطب تماس داشته باشید فقط آخرین دفعه از آنها نشان داده می شود .

پیام :

سونی اریکسون W890 علاوه بر ویژگی های استاندارد پیام دارای قابلیت های Manage Messages و Manage Email ، تنظیمات بسیار برای حساب ها و گزینه ای برای تعیین گروه به پیام است . این ویژگی در منوی استاندارد سونی اریکسون قرار دارند و برای هر نسخه جدید نیز استاندارد می شوند . نرم افزار Manage Messages شامل سه نوار است که نخستین نوار All items می باشد . On Mem نیز وجود دارد . نوار Card و In Phone در واقع نوارهای دوم و سوم می باشند که شامل Outbox , Inbox , Draft و پوشه پیام های ذخیره شده و ارسالی است .

این منو امکان انتقال پیام ها به کارت حافظه یا حافظه تلفن ، مرتب کردن پیام ها براساس گروه ، تاریخ ، اندازه و مخاطب و همچنین سایر ویژگی ها برای کار بهتر با پیام ها را فراهم می نماید . بجز ایمیل تمامی پیام ها از یک صندوق پستی استفاده می کنند و فقط ایمیل ها صندوق اختصاصی خود را دارند . شمارشگر کاراکتر در زمان ایجاد پیام پیش از رسیدن به حد 160 کاراکتر کاربر را آگاه می کند . فرهنگ لغت T9 نیز به نوشتن پیام کمک می کند .

در صورت تعیین یک گروه خاص برای پیام کاربران می توانند پیام ها را براساس لیست گروه تفکیک کنند . شش گروه از پیش تعیین شده برای پیام ها وجود دارد که شامل کاری ، دلخواه ، پیگیری ، جالب ، تعطیلات و مهم است . امکان شخصی کردن کامل آن ها نیز وجود دارد .

همچنین می توان تمام پیام های موجود در یک گروه را حذف کرد . علاوه بر این ، پیام های موجود در یک گروه می توانند تفکیک خاص خود را براساس مخاطب ، تاریخ و اندازه را نیز داشته باشند . در صندوق پیام نشانه ای برای پیام ها وجود ندارد تا کاربر گروه مربوط به آن را تشخیص بدهد . خواننده feed های RSS نیز در منوی پیام وجود دارد که پس از موجود شدن محتوای جدید یک شاخص pop-up روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

EmailClient دارای تنظیمات بسیاری است و از انواع رمزها پشتیبانی می کند . W890 می تواند پیوست ها را حتی در صورت ناشناخته بودن فرمت فایل ذخیره کند . ایمیل ها را می توان براساس اندازه ، تاریخ و زمان تفکیک کرد . البته مستندات Office مانند Word ، Excel و PDF باز نمی شوند . نرم افزار Picsel Viewer نیز بخوبی کار می کند . گزینه هایی برای مشاهده پیام در حالت تمام صفحه و تغییر اندازه فونت ( کوچک ، متوسط ، بزرگ ) وجود دارد . نرم افزار جداگانه Manage Email نیز فراهم شده است که ساختار ویژگی های آن مانند نرم افزار مدیریت SMS است .

موسیقی و رادیو :

سونی اریکسون W890 دارای نرم افزار واکمن 3.0 با ویژگی SensMe است که از فرمت فایل هایی مانند iMelody , Real Audio 8 , SP-MIDI , G-MIDI 1 , M4A , WAV , E-AAC+ , AAC+ , AAC , MP3 و XMF و همچنین پیش تنظیمات اکولایزر Mega Bass پشتیبانی می کند . در صورت عدم تمایل به استفاده از منوی مرحله به مرحله media player می توانید مستقیما یک فایل را از طریق File manager با ساختار کلاسیک آن پخش کنید .

این گوشی دارای پوسته های اضافی برای واکمن نیست و فقط دارای چند تم فلش است که منوها و جلوه های ویژه زیبایی دارند . SenseMe روش کاملا جدیدی برای مرور کردن در فایل های موسیقی است . به جستجو در مجموعه آهنگ ها و ایجاد PlayList براساس حالت و میزان سرعت توجه بسیاری شده است و کمتر به فیلترهای آلبوم یا خواننده تاکید می شود . منوی موسیقی بسیار جالب است و آهنگ ها بصورت نقطه هایی در یک سطح دو تایی ایجاد می شوند و در امتداد محور افقی و عمودی قرار می گیرند . به این ترتیب کاربر می تواند گروهی از آهنگ ها را که متناسب با روحیه او است در یک دایره قرار دهد و یک PlayList ایجاد کند یا آهنگ های جداگانه را انتخاب نماید . کاربر با استفاده از کلید حرکتی می تواند مجموعه آهنگ ها را گسترده تر یا محدود نماید .

SensMe به پیدا کردن آهنگی که متناسب با روحیه کاربر است کمک می کند . اگر موسیقی در W890 از طریق نرم افزار Media Manager PC آپلود شود ، حالت متناسب با هر آهنگ مستقیما تعیین می شود . اگر کاربر آهنگ ها را از طریق مرورگر فایل کپی کند ، آهنگ ها برای ماتریس SensMe بصورت " Unseen " یا مشاهده نشده باقی می مانند ، بنابراین حتما باید از Media Manager به این منظور استفاده می شود .

مشکل دیگر اینجاست که برای مرتب کردن موسیقی با Media Manager تلفن باید در حالت Transfer قرار گیرد که در این حالت تماس در یافت نمی کند . منوی Media Center شامل آیکن های عکس ، موسیقی ، ویدئو و تنظیمات است . آهنگ در حال اجرا بصورت پر رنگ مشخص می شود و تعداد فایل های موجود در آن نشان داده می شوند . منوی تنظیمات ساده است و می توان حالت افقی یا عمودی را انتخاب کرد . کاربر در Media Center علاوه بر SenseMe می تواند موسیقی را براساس سال ، نوع ، آلبوم ، قطعه موسیقی ، PlayList و PodCast تفکیک کند . برای پیدا کردن یک آهنگ خاص فقط کافی است تا بخشی از نام آن را در لیست تایپ کنید تا تلفن بطور اتوماتیک آن را جستجو کند و نمایش دهد . در صورت عدم نیاز می توان بعضی از گزینه های موجود در منو را غیر فعال کرد .

نرم افزار پخش ویدئو از سریع به جلو بردن و برگرداندن فیلم و پخش کلیپ ها در حالت آهسته پشتیبانی می کند . منو ساده و در عین حال شیک است . فایل های ویدئو از طریق File Manager در دسترس می باشند .

رادیو FM در سونی اریکسون W890 حداکثر 20 ایستگاه رادیویی از پیش تنظیم شده را ذخیره می کند و از RDS پشتیبانی می نماید .

دوربین :

سونی اریکسون W890 دارای یک دوربین 3.2 مگاپیکسل است که فاقد فلش یا کانون اتوماتیک می باشد . منوی دوربین نسخه CyberShot SE 2.0 است . مزایای این منو شامل زیر منوهای pop-up است که با آیکن ها و Multi Menu تمامی تنظیمات موجود را در برمی گیرد . دوربین دارای یک نوار ابزار از گزینه ها است که شامل حالت عکسبرداری ، اندازه تصویر ، حالت شب ، Self Timer ( زمان دادن به دوربین برای گرفتن عکس )، تعادل رنگ سفید ، جلوه های ویژه رنگ و Multi Menu می باشد . Multi Menu تنظیمات مانند منوهای استاندارد دوربین های دیجیتال بنظر می رسد .

تمامی تنظیمات دوربین در دو ستون منو نشان داده می شوند. ستون چپ ویژگی ها و ستون راست تنظیمات بکار گرفته شده را نشان می دهد . با فشار دادن کلید OK در کلید حرکتی تمامی گزینه های یک ویژگی خاص بصورت فهرست قابل مشاهده می باشد . تنظیمات منو شامل کیفیت تصویر ، بازبینی ، ذخیره ، صدای دیافراگم و شمارشگر Reset است . تنظیمات ISO ، تثبیت کننده تصویر و BestPic وجود ندارد . دوربین تعریف زیادی ندارد و کانون ثابت آن در فاصله بیشتر از یک متر بخوبی عمل می کند . سونی اریکسون W890 دارای نرم افزار Photo Fix است که سریعا نقص بعضی از تصاویر را برطرف می کند . این نرم افزار در منوی دوربین وجود دارد و بنابراین بعد از گرفتن عکس می توان مشکل آن را برطرف کرد .

ویدئوهایی که با W890 گرفته می شود دارای ماکسیمم وضوح QVGA است و در 15 fps در فرمت MPEG4 ضبط می شوند . کیفیت ویدئو در این سطح خیلی عالی نیست . استفاده از منوی ویدئو بسیار آسان است .

ویژگی دوربین ثانویه برای مکالمه تصویری نیز بخوبی عمل می کند . تصویر مخاطب در یک کادر بزرگ در وسط صفحه نمایش نشان داده می شود در حالی که کاربر می تواند تصویر خود را در یک کادر کوچک در پایین گوشه چپ مشاهده کند. کاربر همچنین قادر است تا تصویر خود را بصورت آینه مشاهده نماید که بسیار طبیعی بنظر می رسد .

زوم دیجیتال دو برابر روی تصویر نیز وجود دارد . گزینه ای برای جایگزین کردن ویدئوی زنده با تصویر دلخواه فراهم شده است . کاربر در طول مکالمه تصویری نیز می تواند این کار را انجام دهد . همچنین می توان میزان نوردهی دوربین را تنظیم کرد یا حتی آن را به حالت شب سوئیچ نمود . 3 حالت متفاوت برای کیفیت ویدئو وجود دارد که شامل کیفیت تصویر ، استاندارد و حرکت است .

سایر امکانات :

از طریق Media center می توان به گالری عکس دسترسی پیدا کرد که سومین نرم افزار در لیست است و دارای آیتم های زیر منو با عنوان جدیدترین عکس ، آلبوم دوربین ، برچسب های عکس و تصاویر می باشد . گزینه جدیدترین عکس دسترسی سریع به جدیدترین عکس ها را فراهم می کند . آلبوم دوربین ، لیست نمونه های کوچک تصاویر برای هر ماه از سال است . پس از انتخاب یک ماه ، نمونه های کوچک عکس های آن به صورت یک ماتریس ۴ x ۳ نشان داده می شود .

با حرکت در منو تمامی عکس هایی که در این ماه گرفته شده است قابل مشاهده می باشد . عکس انتخابی در اندازه بزرگ تر نشان داده می شود . قسمت تصاویر نیز بصورت یک ماتریس ۴ x ۳ از نمونه های کوچک قابل مشاهده است که این ها تصاویری مانند پیش زمینه های از پیش نصب شده می باشند . زمانی که از حالت تصویر تمام صفحه خارج می شوید با کوچک نمایی به صورت یک نمونه کوچک در می آید . گالری عکس بطور کلی ابزار سومندی برای مرتب کردن مجموعه وسیعی از عکس های دوربین با قابلیت شخصی کردن گسترده است .

برچسب هاس عکس نیز برای مشخص کردن عکس هایی که قبلا گرفته شده اند می باشد . با فشار دادن جهت بالای کلید حرکتی می توان سریعا به گزینه های ارسال دسترسی پیدا کرد که شامل ارسال به صورت پیام تصویری ، ارسال به صورت ایمیل ، ارسال به blog و ارسال از طریق بلوتوث است . بعلاوه کاربر می تواند یک عکس را بعنوان پیش زمینه ، محافظ صفحه ، تصویر آغازین و تصویر مخاطب بطور مستقیم از گالری تنظیم کند . گزینه Pan & Zoom و ویژگی SlideShow نیز در زیر منوها وجود دارد. پیش از اجرای SlideShow از کاربر خواسته می شود که یک حالت را انتخاب کند و سپس گوشی تصاویر انیمیشن SlideShow را با موسیقی زمینه مناسب با حالت انتخابی اجرا می کند .

شیوه انتقال SlideShow نیز مطابق با حالت انتخابی متغیر است . مشاهده تصاویر به آرامی صورت می گیرد و تصویر بعدی سریعا از چپ به راست بصورت pop-up ظاهر می شود . این یک ابتکار جالب در نرم افزار Media Center است . مرورکردن در تصاویر از طریق File manager نیز امکان پذیر است اما فاقد گزینه Time Line می باشد .

با استفاده از Photo DJ می توان عکس ها را ویرایش کرد . امکان زوم تصاویر نیز فراهم شده است .

این گوشی برای انتقال سریع داده علاوه بر GPRS , UMTS , HSDPA و , HSCSD مکالمه تصویری و پخش محتوا دارای قابلیت هایی مانند USB و بلوتوث با پروفایل A2DP است . این گوشی فاقد WiFi و مادون قرمز می باشد . W890 از نسخه 3.4 مرورگر Access NetFront HTML استفاده می کند که به مکان نمای مجازی ماوس مجهز است . در صورت انتخاب اندازه کوچک فونت نیز مرور بخوبی صورت می گیرد . ویژگی جالب دیگر گزینه " Find on Page " است که پس از انتخاب آن یک پنجره مستطیل شکل در پایین صفحه نمایش ظاهر می شود .

جستجو با تایپ کردن تدریجی صورت می گیرد و نخستین مورد یافت شده بصورت مارک دار مشخص می شود. پس از اشاره به کلید Find نتایج بیشتری موجود می شود . مرورگر صفحات وب را بصورت تمام صفحه نشان می دهد که در این حالت هیچ منویی نشان داده نمی شود و در حالت افقی می توان در صفحات وب مرور کرد.

مرورگر دارای حالت تصویر و WAP است و از محتوای ایجاد شده برایJava Script , CSS , XHTML 1.0, HTML 4.01 و WAP 2.0 پشتیبانی می کند . از پروتکل های ایمنی TLS / SSL نیز پشتیبانی می شود . در حالت Pan & Zoom نیز می توان در سایت ها مرور کرد . یک زیر منو به آن اضافه شده است که در آنجا می توانید نوع ارتباط ، صفحه پیش فرض یا ارتباط محلی را تنظیم کنید . مرورگر وب NetFront دارای خواننده Feed های RSS است که از طریق صفحه اصلی مرورگر در دسترس باشد . ویژگی Smart-Fit مرورگر محتوای وب را روی صفحه نمایش جا می دهد . پس از بارگذاری کامل صفحه ، مرور کردن بطور سریع انجام می گیرد .

سونی اریکسون W890 از بلوتوث 2.0 با پروفایل ( HID ) Interface Device Human پشتیبانی می کند که به موجب آن می توان از گوشی بعنوان کنترل از راه دور برای PC و سایر دستگاههای با قابلیت بلوتوث استفاده کرد . از W890 همچنین می توان بصورت مودم بلوتوث برای دسترسی به اینترنت روی PC یا Laptop استفاده نمود . بلوتوث از پروفایل A2DP نیز پشتیبانی می کند و امکان گوش دادن به موسیقی در هدست استریوی بلوتوث را فراهم می نماید .

W890 از هماهنگی محلی و راه دور مخاطبین و رویدادهای تقویم پشتیبانی می کند که هماهنگی محلی با OutLook و PC و هماهنگی راه دور با سرورهای راه دور است . تلفن در ارتباط USB دارای سه حالت است . کاربر می تواند انتقال فایل یا اینترنت USB را انتخاب کند و از تلفن به عنوان مودم استفاده نماید . پروفایل انتقال media نیز وجود دارد که مستقیما به Windows media Player وصل می شود و دسترسی کامل به موسیقی موجود در گوشی را برای هماهنگی ، پخش یا تفکیک در PlayList فراهم می کند.

نرم افزار Google Maps بصورت از پیش نصب شده در W890 وجود دارد و کاربر با استفاده از سرویس های Location می تواند مسیریابی کند ، اطلاعات مربوط به محل فعلی را مشاهده نماید و محل های مورد نظر را ذخیره کند .

برای استفاده از تمام ویژگی های سرویس Location باید ارتباط اینترنتی برقرار شود . این سرویس با Plug-in برنامه GPS Enabler HGE-100 از کارایی کامل GPS و A-GPS برای قفل سریعتر ماهواره برخوردار می شود . دو تصویر متفاوت وجود دارد که یکی ماهواره و دیگری نقشه است .

اطلاعات ترافیکی ویژگی مهم دیگری است . نرم افزار اطلاعات وضعیت ، فعالیت فعلی را در Km/h برای یک دوره 60 دقیقه ای نشان می دهد . وضعیت ارتباط GPS روی نوار دوم این برنامه نشان داده می شود . برای ذخیره کردن مسیرها کافی است تا چند بار کلیک کنید و سپس عنوان ، توضیح و وضعیت مورد نیاز برای ذخیره محل مورد نظر در اختیار شما قرار می گیرد .

سونی اریکسون W890 دارای ویژگی های متداول برای مدیریت زمان است . آیکن Organizer در منوی اصلی وجود دارد و شامل چندین نرم افزار است که عبارتند از مدیریت فایل ، آلارم ، برنامه های کاربردی ، مکالمه تصویری ، تقویم ، کارها ، یادداشت ، هماهنگی ، تایمر ، کرنومتر ، ماشین حساب و Code memo . تقویم دارای تصویر ماه ، هفته و روز است . پس از وارد کردن تاریخ تولد در دفترچه تلفن ، از شما سوال می شود که می خواهید آن را به تقویم هم اضافه کنید یا نه .

کارها شامل کارهای ساده و تماس های تلفنی است . یادداشت مانند پیام نوشته می شود . T9 در این قسمت نیز وجود دارد . آلارم بخشی از منوی اصلی است . در این گوشی 5 آلارم وجود دارد که هر یک شامل گزینه های بسیاری است . کاربر می تواند آلارم را در روزهای انتخابی هفته و یا هر روز تکرار کند . به هر آلارم می توان متن و عکس اضافه کرد . آلارم در حالت Silent بودن گوشی نیز فعال می شود . ضبط صوت در مدت زمان ضبط محدودیتی ندارد و زمان آن به حافظه آزاد موجود بستگی دارد .

ماشین حساب یک نرم افزار معمولی است و فقط ویژگی های اصلی را دارا می باشد . کرنومتر و تایمر شمارش معکوس نیز وجود دارد . سایر نرم افزارها در منوی سرگرمی شامل Track ID , Video DJ , MusicDJ و ضبط صوت است .

Video DJ برای ایجاد کلیپ های ویدئویی شخصی با ادغام کلیپ های موجود و تصاویر ثابت ، متن و جلوه های ویژه مختلف و یا افزودن موسیقی زمینه است . Music DJ یک نرم افزار بسیار ساده برای ایجاد ملودی های پلی فونیک شخصی است . نرم افزار Music Mate 4 بصورت از پیش نصب شده در گوشی وجود دارد . در W890 سه بازی قرار داده شده است که شامل Sims 2 , Lumines Block و Tennis Multi Player می باشد.